Wrowitek Wrowitek
275
BLOG

wyższy wiek emerytalny. Oszczędności - ale czy na pewno?

Wrowitek Wrowitek Gospodarka Obserwuj notkę 0

 Dziś w nieco innym temacie.

Unia Europejska forsuje w poszczególnych krajach wydłużenie okresu pracy do 65 lat dla obu płci. Ostatnio na tym tle doszło do spięcia między nowym premierem Belgii Elio di Rupo a kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Polska posłusznie podporządkowała się temu trendowi.

Zastanawia mnie jakie kalkulacje przeprowadzili europejscy makroekonomiści, że z taką pewnością nakłaniają, żeby nie powiedzieć zmuszają kolejne państwa do podwyższenia wieku emerytalnego. A może nikt takich kalkulacji nie przeprowadził i jest to tylko rozkoszna improwizacja polityków? Myślenie, które prowadzi do takich działań, jest następujące. Nasze społeczeństwa się starzeją, mamy coraz więcej ludzi w wieku emerytalnym. Ale skoro społeczeństwo się starzeje, tzn. że ludzie są zdrowsi i dłużej żyją. A jeśli są dłużej zdrowsi, to dłużej są zdolni do pracy. Zgoda. Ale jaki to ma wpływ na gospodarkę i politykę pracy? Dłużej pracujący sześćdziesięciolatkowie wolniej zwalniają miejsca pracy dla młodych. Już dziś na południu Europy 40-50% (!) młodych ludzi w wieku od 20 do 30 lat nie ma pracy. Trochę lepiej jest w Niemczech. Polska – ze swoimi 25% - wypada całkiem nieźle na tle innych. Młodzi kończąc szkoły i studia muszą pracować za darmo. Zatrudniają się albo na niskopłatne lub bezpłatne praktyki, a w niektórych firmach wprowadza się wręcz odpłatność. Ci, którym się nieco bardziej poszczęściło, mają śmieciowe umowy, które wcale nie są polskim wynalazkiem. Prawdziwa praca zaczyna się po 30-stce.

No tak. Ale sześćdziesięciolatek ma tyle doświadczenia zawodowego, że utrzymanie go przy pracy przez kolejne 5 lat jest opłacalne dla firmy i gospodarki. Nie trzeba go szkolić, zna specyfikę pracy, kulturę organizacji, kontrahentów. Takie myślenie jest niestety bardzo krótkowzroczne. Trzydziestolatek zaczyna dopiero poznawać te rzeczy, które sześćdziesięciolatek poznawał, mając lat 24, a czasem mniej. Tracimy sześć, czasem osiem lat z najbardziej wydajnego okresu pracy pracownika. Nie wiem, jak to się ma w innych krajach, ale w Polsce na pewno większe oszczędności i lepsze efekty na rynku pracy osiągniętoby reformują system emerytalny, rentowy, ukrócając wszelkie nadużycia i niesprawiedliwości społeczne.

Wrowitek
O mnie Wrowitek

Izrael oraz jego konflikt z Arabami jest w centrum moich zainteresowań. Ale moja zainteresowania są o wiele szersze.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka